Informacje ogólne

Model Immersion to rozwinięcie koncepcji starszego brata - modelu T1. W Immersion kilka rozwiązań zostało uproszczonych bez negatywnego wpływu na parametry gramofonu. Immersion jest też wizualnie "chudszy" choć waży prawie tyle co muskularny T1.

Model ma swój test przeprowadzony przez Pana Wojciecha Pacułę w magazynie HIGHFIDELITY.PL - wydanie kwiecień 2020 nr 192
Wersja II wprowadzona w 2022 wyposażona jest w nowe ramie z regulacją VTA w locie, tłumienie olejowe i okablowanie srebrne monokrystaliczne Albedo.

Około 29 kg (jedno ramię, bez zasilacza)

Bez ramienia

 • wysokość 20 cm  od podłoża do poziomu talerza
 • głębokość 30 cm
 • szerokość 48,5 cm

 

33,33 / 45 RPM

Sterowanie cyfrowe

Gramofon dostępny w różnych wersjach kolorystycznych:

– fornir naturalny w wykończeniu mat lub połysk

– dowolne  okleiny winylowe wg dostępnych kolorów i faktur

– elementy aluminiowe ramienia anodowane mikroplazmowo

Informacje techniczne

Plinta w części głównej wykonana ręcznie z kilku warstw starannie dobieranej sklejki bukowej – cyfrowo wycinanej, klejonej a następnie skręcanej dla uzyskania większej sztywności. 

Plinta z góry i dołu zamknięta jest płytami z aluminium o grubości 10mm. Dodatkowo między aluminium i główną częścią plinty znajduje się płyta ze stali nierdzewnej grubości 3mm oddzielona od aluminium 2mm warstwą materiału tłumiącego drgania. Elementy z aluminium i stali nierdzewnej wykonane są na precyzyjnych obrabiarkach CNC.

Ramię przykręcone jest do walca z POM sztywno zamocowanego do podstawy plinty.

Konstrukcja plinty umożliwia zamontowanie 1 ramienia.

Ramię i plinta są w całości uziemione.

Ramię typu unipivot, o długości 12,5 cala

Wykorzystane materiały:

 • headshell (główka) – jest wymienna i wykonana jest wg własnego projektu. Wycinana z 4mm grubości włókna węglowego, połączona z ramieniem poprzez sztywno zamocowany łącznik aluminiowy
 • ramię – włókno węglowe wytłumione, aluminium, stal nierdzewna
 • okablowanie 30AWG 5N PCOCC. Podłączenie przewodów bezpośrednio RCA – Wkładka. 
 • złącza RCA australijskiej firmy KLE Innovations/ WBT Nextgen/ Furutech
 • Ramię ma możliwość regulacji w każdej płaszczyźnie i przeznaczone jest dla wkładek o niskiej i średniej podatności dynamicznej.


Zmiany w wersji II (2022):

 • regulacja VTA w locie
 • tłumienie olejowe
 • okablowanie Albedo – srebro monokrystaliczne
 • wszystkie elementy wykonane na precyzyjnych obrabiarkach numerycznych

Talerz ręcznie toczony, wykonany z poliacetalu (materiał występujący również pod nazwą POM lub Delrin), grubość 65mm, waga ok 7,5 kg. 

Dostępne kolory: czarny 

Poliacetal to tworzywo konstrukcyjne, które idealnie sprawdza się w roli talerza gramofonu ze względu na właściwości zbliżone do winylu. Potwierdzają to także inni czołowi producenci gramofonów wykorzystując talerze z poliacetalu w swoich topowych konstrukcjach.

Łożysko typu hydrodynamiczne, odwrócone.

Cześć główna to korpus aluminiowy, wewnątrz którego 15mm oś ze stali nierdzewnej porusza się płynnie w tulei z materiału syntetycznego o bardzo dobrych właściwościach ślizgowych. 

Wspomniany materiał w przeciwieństwie do powszechnie stosowanego brązu jest odporny na ścieranie. Potwierdza to wykorzystanie tego materiału w przemyśle ciężkim i motoryzacji.

Masa talerza wsparta jest na kuli z węglika wolframu (YG8). Dla obniżenia szumów zastosowano podkładkę teflonową między kulą i osią. Podstawę łożyska wykonano z POM i przykręcono na sztywno do wewnętrznej warstwy plinty .

Łożysko jest ręcznie polerowane w celu uzyskania minimalnych tarć.

Bezszczotkowy silnik prądu stałego osadzony jest w plincie w taki sposób aby zminimalizować negatywny wpływ wibracji i ich przenoszenie na talerz i ramię. 

Dostrajanie prędkości odbywa się automatycznie co kilka obrotów z dokładnością 12bitów (4096 pozycji dokładności co odpowiada zmianom napięcia na poziomie 0,8 mV). Wykorzystano do tego celu cyfrowy czujnik odbiciowy (wersje 2020) / sygnał zwrotny z silnika (2021) i sterownik oprogramowany przez BennyAudio.

Przełączanie prędkości 33.33 na 45 odbywa się za pomocą przycisku. Możliwe jest przełączanie w trakcie pracy silnika. Podświetlenie przycisku zmienia się w zależności od wybranej prędkości.

Odchylenie prędkości mierzone cyfrowo (żyroskopem – WOW 2sigma) podczas odtwarzania płyty to +/- między 0,08 i 0,02 %

Dokładność obrotów +/- 0,35%

Zasilacz ultra liniowy polskiego producenta 12V DC