Rozdział 5 – Pomiary

Zgodnie z opracowaną metodologią badania rezonansów udało mi się przeprowadzić test kilku ciekawych konfiguracji.

Na początek wyjaśnienie

Oś X to czas. miara jest nieistotna. W praktyce to punkty odczytu danych.

Oś Y to dane:

Linia niebieska to odczytany przez mikrofon pik odtwarzanej częstotliwości czyli najwyższa wyłapana (w tym szum z otoczenia). Chodzi tu głównie o złapanie kontekstu. Na poniższym wykresie widać 4 ścieżki (na przemian lewy i prawy kanał 800 do 20khz). Obszary między ścieżkami lub trudne do odtworzenia (złapania przez mic) to pionowe niebieskie linie – szum. Analizując poniższy przebieg mamy najpierw szum, potem przebieg liniowy od 800 do 20khz przy czym powyżej 15khz zaczyna się już lekki bałagan, potem znowu cisza (szumy) między ścieżkami i znowu 800-20khz.

Linia zielona to złapane przez czujnik wibracje w g (g=9,81m/s^2) * 100000 (dla uzyskania tej samej skali osi Y). Zatem – przy częstotliwości (linia niebieska) 7500Hz występują wibracje (linia zielona) na poziomie 0,12g (12000/100000). Na poniższym przebiegu widać wzbudzenie ramienia przy ok 8khz i dalej przy 12khz. Przy 12khz szczyt wibracji wynosi ok 0,25g.

Pomiary powyżej 15khz są obarczone błędem czujnika co nie oznacza, że czujnik nie działa ale może dawać wyniki z większym błędem.

Warto zaznaczyć, że do 8kHz praktycznie nic się nie dzieje. To bardzo dobrze.

Pomiar nr 1 – porównanie rezonansów bez maty i z matą gramofonową.

  • Gramofon BennyAudio Immersion, Ramię BA 12.5 cala wersja 1 – użyte w teście Highfidelity
  • Wkładka DL103r stock,
  • Ścieżki kolejno 800-20kHz, 20- 20kHz, Pink Floyd „Hey you”.
  • Element zmienny – uznana na rynku jedna z najlepszych mat gramofonowych.

Wnioski.

Zarówno dla ścieżki 800-20kHz jak i 20-20kHz widać spokój ramienia do ok 8 kHz.

Widać wzrost rezonansu powyżej 8kHz. Piki występują przy ok 8 i 12 kHz. Zgodnie na obu ścieżkach (innych płytach testowych).

Jaki jest wpływ maty, która wg opisu miała tłumić drgania? Wpływ jest niestety negatywny. Poza tym, że mata zwiększa amplitudę rezonansów (co widać na Hey you) to jeszcze znacznie zwiększa rezonans przy 12 kHz.

Brzmieniowo mata „nie siadła”. Nie chcę przez to powiedzieć, że maty są złe. Zapewne mogą poprawić brzmienie ale nie w Benku. Tutaj talerz z POM robi robotę.

Pomiar nr 2 – Project Debut Carbon. Wkładka 2mRed VS DL103R. Sygnał 800 – 20kHz i Hey You

Wnioski:

Ramie Projecta z 2mRed wpada w znacznie większe rezonanse niż w przypadku zastosowania DL103R. Co ciekawe ramię nie rezonuje przy 8kHz za to powyżej 12kHz przekracza skalę.

Hey you pokazuje dla 2MRed więcej pików, natomiast dla DL103R piki mają mniejszą amplitudę ale wibracji widać więcej.

Brzmieniowo DL103R nie pokazuje tego co potrafi. Lekkie ramię Projecta zdecydowanie nie jest przeznaczone dla twardych wkładek.

Pomiar nr 3 – 2MRed i DL103r na Benku

Niestety pomiar nie doszedł do skutku. Wkładka Ortofona nie wytrzymała demontażu i rozpadła się w rękach.

Pomiar 4 – Aktualne ramię BA12.5 z wkładką Audio Technica AT33PTG2 VS DL103R

Tutaj jest bardzo ciekawie.

Wspominałem kiedyś, że wkładka AT jest trochę bezduszna. Gra za to bardzo poprawnie i pokazuje to wykres – praktycznie niewielkie rezonanse ponad 15kHz. Denon jest brzmieniowo bardzo dynamiczny ale widać niedoskonałe tłumienie  – „spore” rezonanse przy częstotliwości 12 – 20 kHz.

Warto zauważyć poprawę przy częstotliwości 8 kHz – aktualna wersja ramienia radzi sobie tutaj znacznie lepiej niż pierwsza wersja z pomiaru 1.

W obu wkładkach mamy coś kosztem czegoś. Denon daje „ten” dźwięk ale jest bardzo trudny dla ramion. AT ma świetne prowadzenie kosztem brzmienia.

Wkładki z wyższej półki mają cechy brzmieniowe denona (oczywiście to uproszczenie bo dostajemy tam poza dynamiką także rozdzielczość i równowagę tonalną) i dobre tłumienie – przynajmniej takie jak AT. Stąd właśnie bierze się cena drogich wkładek. Wniosek własny.

Pomiar 5 – porównanie DL103R wersji fabrycznej i mojej mocno przerobionej.

Wersja modyfikowana ma zmienione body na Paradox Pulse oraz wspornik boronowy z igłą Namiki MicroRidge.

Pomijając aspekt brzmieniowy – nowe body miało wyeliminować drgania. Faktycznie tak jest. Drgania pojawiają się dopiero powyżej 20kHz i mają większą amplitudę niż w wersji fabrycznej. Do 15kHz jest wzorowo.

Kontakt