Rozdział 3 – Sztywny Benek

Wspominana w tytule sztywność to cecha nadrzędna w konstrukcji gramofonu i ramienia.

Takie założenie przyjąłem świadomie od samego początku a sprawia ono niemało problemów.

Sztywne połączenia warstw plinty, bazy łożyska talerza czy ramienia wymagają szczególnej troski ze względu na mogące wystąpić między łączonymi materiałami rezonanse.

Poza sztywnością należy zapewnić jak najlepsze przenoszenie fal sprężystych (wspomnianych w poprzednim rozdziale). Aby to umożliwić powierzchnie łączonych materiałów muszą idealnie przylegać. W przeciwnym wypadku fala przejdzie tylko częściowo z jednego materiału w drugi a reszta wywoła drgania.

Przykładem powszechnie znanym na ograniczenie przenoszenia fal jest stożek/kolec – na tym stawiane są kolumny, wzmacniacze itd. Kolce/stożki/kule zapewniają minimalną powierzchnię styku z podłożem tym samym umożliwiając na przejście jak najmniejszej fali sprężystej. W ramieniu wg koncepcji BA efekt musi być odwrotny – jak największa energia ma przejść poza ramię.

Jakie elementy składają się na ramię:

 • Headshell (główka – czyli to miejsce gdzie mocowana jest wkładka)
 • Łącznik główki z rurką ramienia
 • Rurka
 • Mocowanie rurki do korpusu
 • Mocowanie przeciwwagi do korpusu
 • Zawieszenie
 • Mocowanie podstawy pivota do plinty

Headshell

Wkładki mają różny punkt mocowania do headshella w stosunku umiejscowienia igły, a to igła powinna być w odpowiednim miejscu a nie wkładka. Zazwyczaj jest tak, że ramię jest fabrycznie ustawione a jedyne co trzeba zrobić to zapewnić odpowiednią odległość osi obrotu ramienia do igły. Przesięg w takim przypadku ustawi się sam😊.

fot Ortofon

Pierwszy problem w klasycznych główkach to mocowanie główki do rurki ramienia. Jest zdecydowanie niewystarczająco sztywne. Poza tym mamy kolejny set pinów, lutu i kabli co pogarsza jakość sygnału.

W klasycznych główkach można w zakresie kilku mm regulować odległość igły od osi obrotu ramienia poprzez przesuwanie wkładki w przód/ tył w zależności od potrzeby. Dodatkowo takie mocowanie zapewnia zmianę kąta wkładki i tu pojawia się problem. Jeśli wkładka wymaga lekkiego obrócenia to w punkcie mocowania powstają niepotrzebne naprężenia (bo zmienia się rozstaw otworów główki w stosunku do headshella), a wkładki nie lubią naprężeń.

Tu pojawia się koncepcja autorskiej główki BennyAudio.

fot BennyAudio

Element zrobiony jest z 4mm grubości arkusza włókna węglowego. Wykonanie powierzyłem zewnętrznemu dostawcy, który robi to na precyzyjnych obrabiarkach CNC. Koncepcja BennyAudio.

Wkładka od strony wewnętrznej mocowana jest w jednym punkcie a w drugim możliwa jest swobodna regulacja kąta bez niepotrzebnych naprężeń. Regulację odległości igły od osi obrotu robi się w punkcie mocowania główki do ramienia zachowując pożądaną sztywność. Punkt mocowania wkładki do główki jest moim zdaniem najlepszy możliwy dla samej wkładki. Sztywność i lekkość główki zapewnia włókno węglowe i jego grubość. Na chwilę obecną nie widzę tu miejsca na poprawki.

Łącznik główki i ramienia

To element niezwykle ważny. Z jednej strony trzyma główkę a z drugiej ma być stabilnie osadzony w rurce ramienia.

W obecnej chwili łącznik daje wymagają sztywność ale jest tu pole do poprawy a mianowicie:

 • poprawienie powierzchni styku główki z łącznikiem i łącznika z rurką ramienia.

Ten element jest aktualnie wykonywany przez kolejną firmę dysponującą najlepszymi na rynku obrabiarkami numerycznymi (CNC). Będzie to też pierwszy element, którego wpływ na rezonanse będę badać.

Rurka

Pozostaję wierny rurkom z włókna węglowego. Na chwilę obecną to rurka „z półki” o grubości ścianki 1mm.

Sprawdzę:

 • działanie rurki o grubszej ściance (2mm), co wpłynie na masę efektywną oraz lepsze odprowadzanie energii wzdłuż rurki do korpusu.
 • Tłumienie wewnątrz rurki (punktowe, na całej długości)

W przyszłości rozważam samodzielne zrobienie rurki o zmiennej grubości ścianki (trochę jak w SAT). Wiem już co i jak😊 na teraz pozostanie rurka 2mm.

Korpus

Element niezwykle ważny bo łączy rurkę, przeciwwagę, zapewnia zawieszenie ramienia na igle piwota, zapewnia płynne ustawienie antiskatingu.

Tutaj zadzieje się najwięcej:

 • Zmienię sposób mocowania rurki ramienia z docisku na obejmę
 • Sprawdzę wpływ tłumienia zawieszenia i jednocześnie przeciwwagi
 • Sprawdzę wpływ tłumienia olejowego z różnej gęstości olejami
 • Na koniec – wpływ materiału. Zdecyduję czy ma być to stal czy aluminium

Podstawa ramienia

Dzisiaj podstawa jest sztywna, jest zamocowana do plinty poprzez wałek z POM i jednocześnie zawiera gniazda RCA.

Co sprawdzę:

 • Zmiana mocowania iglicy piwota w podstawie
 • Zmiana mocowania do plinty
 • Zmiana konstrukcji samej podstawy
 • Wyniesienie gniazd RCA poza łącznik

W samym ramieniu rozwinę także możliwość płynnego ustawiania VTA.

Do końca wakacji wszystkie powyższe zmiany będą zbadane. Taką mam nadzieję😊

Powoli zbliżam się do pomiarów – to już w kolejnym rozdziale.

Kontakt